Izvēlne
EN

Juris Karlsons

Komponists

JURIS KARLSONS, komponists un J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Kompozīcijas katedras profesors, dzimis Rīgā. Mācījies Rīgas Horeogrāfijas vidusskolā, E. Dārziņa Mūzikas skolas mūzikas teorijas nodaļā un 1972. gadā absolvējis J. Vītola Latvijas Valsts konservatorijas kompozīcijas nodaļu Jāņa Ivanova kompozīcijas klasē.
Guvis vērtīgu pieredzi skaņu režisora darbā Latvijas radio un galvenā skaņu režisora amatā Jāņa Raiņa Dailes teātrī. Kopš 1974. gada ir Latvijas Valsts konservatorijas (šodien – J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas) mācībspēks; bijis ilggadējs JVLMA rektors (1990–2007) un vadījis kompozīcijas katedru (2000–2004). Divi gadi pavadīti, veicot Nemateriālās kultūras mantojuma valsts aģentūras (šodien – Latvijas Nacionālā kultūras centra) direktora pienākumus.
Komponista radošajā pūrā ir vairāki baleti, simfoniskie un vokāli simfoniskie sacerējumi, klavierkoncerti, kora, ērģeļu un kamermūzikas darbi, mūzika teātrim un kino. Viņa kompozīcijas atskaņotas arī Japānā, Holandē, Vācijā, Krievijā, ASV, Kanādā, Austrālijā, Polijā, Francijā, Itālijā, Bulgārijā un citviet.

Juris Karlsons ir Latvijas Komponistu savienības biedrs; no 1989. gada līdz 1993. gadam bijis tās priekšsēdētājs. Saņemto apbalvojumu vidū ir Jāņa Ivanova prēmija (1984) par pabeigto un instrumentēto Jāņa Ivanova 21. simfoniju; LPSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka nosaukums (1989); Trīs Zvaigžņu ordenis (III šķira); Lielā mūzikas balva par mūziku baletam Sidraba šķidrauts (2000), par simfonisko vīziju Vakarblāzma (2007), baletu Karlsons lido…, kas atzīts par labāko gada uzvedumu (2013), kā arī koncertu čellam, klavierēm, sitaminstrumentiem un simfoniskajam orķestrim (2016). Goda doktora tituls par izcilu darbību Latvijas kultūras un JVLMA attīstības sekmēšanā (2004); Polijas Republikas Goda ordeņa virsnieka krusts (2005); Lielā Folkloras balva (2008) un citi.

 

 

Sezonas iestudējumi

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu