Izvēlne
EN

Elīna Garanča

Mecosoprāns ELĪNA GARANČA ir dzimusi muzikālā ģimenē Rīgā. Savu profesionālo karjeru dziedātāja uzsāka kā štata soliste Dienvidtīringenes operā Mainingenā. Vēlāk bijusi soliste Frankfurtes operā un Vīnes Valsts operā, kur interpretējusi daudzas vadošās lomas. Kopš tā laika dziedātāja sevi pierādījusi kā viena no spožākajām zvaigznēm pasaules opermūzikas debesīs, uzstājoties ar vadošajiem orķestriem pasaules nozīmīgākajos opernamos.

Īpašu atpazīstamību ieguvusi ar titullomu Žorža Bizē operā Karmena, ko dziedātāja interpretējusi lielākajā daļā vadošo teātru – piemēram, Londonas Karaliskajā Koventgārdena operā, Bavārijas Valsts operā, Palau de les Arts Reina Sofia Valensijā un Metropoles operā, par to saņemot kritikas atzinību. Laikraksts New York Times Elīnu Garanču nosaucis par “vislabāko Karmenu pēdējo 25 gadu laikā…”. Metropoles operas Karmenas iestudējums tiešraidē pārraidīts vairāk nekā 1000 kinoteātros visā pasaulē, un ir viens no visskatītākajiem un veiksmīgākajiem cikla Live in HD iestudējumiem opernama vēsturē.

Starp Elīnas Garančas pēdējā laika spilgtākajiem radošajiem brīžiem var minēt Dalilas lomu operas Samsons un Dalila jauniestudējumā Berlīnes Valsts operā ar diriģentu Danielu Barenboimu, dziedātājas atgriešanos Metropoles operā Margarētas lomā operā Fausta pazudināšana, kā arī ilgi gaidīto debiju Kundri lomā Vāgnera Parsifāla jauniestudējumā Vīnes Valsts operā ar Filipu Džordanu pie diriģenta pults 2021. gada aprīlī. 2021./2022. gada sezonā Elīna Garanča debitēja Buijonas hercogienes lomā Frančesko Čilea operā Adriāna Lekuvrēra Vīnes Valsts operā. 2022. gadā ieplānotas uzstāšanās dažādos festivālos un galā koncertos Eiropā, Amerikā un Austrumāzijā.

2005. gadā Elīna Garanča kļuva par ierakstu kompānijas Deutsche Grammaphon (DG) ekskluzīvo mākslinieci. Viņas pirmais soloieraksts Aria Cantilena tika izdots 2007. gada martā un ieguva lielu popularitāti un kritiķu atzinību. Divi no viņas iepriekšējiem albumiem (Romantique un Meditation) ieguvuši ECHO Klassik balvu. Albums Sol y Vida, izdots 2019. gada maijā, saņēmis plašu kritiķu atzinību, piemēram, klasiskās mūzikas žurnāls Gramaphone rakstīja: “Garančas ekstravagantā Vidusjūras un latīņamerikāņu dziesmu izlase ir paredzami labi piemērota viņas nobriedušajam un vilinošajam tembram.” 2020. gada novembrī izdots viņas pirmais soloalbums ar Šūmaņa dziesmu ciklu Frauenliebe und Leben un Brāmsa dziesmu izlasi, bet 2021. gada decembrī izdots albums Live from Salzburg, kurā dokumentēti divi ievērojami Zalcburgas festivāla notikumi 2020. un 2021. gada vasarā ar Vīnes filharmoniķiem un diriģentu Kristianu Tīlemanu.

Elīna Garanča saņēmusi daudzus nacionālus un starptautiskus apbalvojumus. Īpaši lolots ir Vīnes Valsts operas Kammersängerin tituls, kas piešķirts par ieguldījumu šajā opernamā – kopš debijas 2003. gadā tur nodziedātas 18 lomas vairāk nekā 160 izrādēs.

Dziedātāja regulāri uzstājas Metropoles operā, Vīnes Valsts operā, Karaliskajā Koventgārdena operā, Zalcburgas festivālā, Bādenbādenes operā, Bavārijas Valsts operā Minhenē, Vācu operā Berlīnē, Kārnegija zālē Ņujorkā un Vigmora zālē Londonā un turpina piedalīties dažādos koncertos, festivālos un solokoncertos visā pasaulē.

Foto: Deutsche Grammophon/Christoph Köstlin

 

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu