Izvēlne
EN

Andrejs Jansons

Diriģents

ANDREJS JANSONS dzimis 1938. gadā Rīgā. Otrā pasaules kara beigās ar vecākiem devies bēgļu gaitās uz Vāciju, 1949. gadā emigrējis uz ASV. Pirmo muzikālo izglītību ieguvis Virdžīnijas štata Norfolkas vidusskolā, kur apguva obojas spēli; tās apguvi turpinājis Džuljarda mūzikas skolā (absolvējis 1960, bakalaurs). Kā Itālijas valdības stipendiāts papildinājies obojas spēlē Itālijas Valsts konservatorijā. Diriģēšanu apguvis ASV Manhetenas mūzikas skolā (absolvējis 1973, maģistrs), kompozīciju studējis Ņūdžersijā, Ratgersa universitātē, kur 1986. gadā aizstāvējis doktora grādu.

No 1960. gada spēlējis oboju Pitsburgas un Baltimoras orķestros, kā arīAmerican Symphony orķestrī. Bijis orķestra mūziķis Brodvejas teātros, Ņujorkas pilsētas operā, Metropoles operā, American Ballet Theatre un Džofrija baleta orķestrī. Muzicējis Fēniksa pūtēju kvintetā, uzstājies arī kā solists.
Bijis viesdiriģents ASV, Kanādas un Eiropas valstu orķestros, koros un ansambļos. Kopš 1987.gada Bronx Arts orķestra galvenais viesdiriģents. Bijis Fordhama universitātes kora diriģents. Vadījis Ņujorkas igauņu sieviešu un amerikāņu kori Bergen Chorale, kurš atskaņo galvenokārt lielformu darbus. Kā viesdiriģents muzicējis arī Lietuvas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī un Vācijas orķestrī Philharmonia Hungarica,Maskavas simfonette, Nirnbergas, Milvoku u.c. simfoniskajos orķestros. Strādājis kā mācībspēks Ratgersa universitātē, Kalifornijas Valsts universitātē un Fordhama universitātē.

Daudz pūļu Andrejs Jansons veltījis, lai piepildītu savas mūziķa darbības kredo: latviešu mūziku - latviešiem un pasaulei. Kopš 1975. gada viņš ir Ņujorkas Latviešu kora muzikālais vadītājs un galvenais diriģents. Kopš 1980. gada ar Ņujorkas Latviešu kori pasūtinājis un Ņujorkā atskaņojis ap 20 latviešu autoru Ziemassvētku kantātes. 
Andrejs Jansons ar šo kori vairākas reizes viesojies Latvijā, 1990. gadā Latvijā piedalījies XX Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos kā virsdiriģents.
Kopā ar Latvijas profesionālajiem un amatieru koriem un orķestriem piedalījies dažādos kopprojektos. Kā viesdiriģents muzicējis Latvijas Nacionālajā operā, Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī, kopš 1994. gada ir Liepājas simfoniskā orķestra galvenais viesdiriģents. 
Diriģējis Alfrēda Kalniņa operu „Baņuta" un „Salenieki" koncertatskaņojumus ASV un Vācijā, Latvijā - Rīgā un Liepājā - Bruno Skultes operas „Vilkaču mantiniece" koncertuzvedumu, kā arī pirmo reizi Padomju savienībā iestudējis Dž. K. Menoti operu „Amāls un nakts viesi" (1989), un pirmo reizi Latvijā - Hektora Berlioza "Messe Solennelle".

Plašs un daudzveidīgs ir Jansona kompozīciju klāsts: kora un solo oriģināldziesmas, mūzikli un mūzika izrādēm, vokālā un instrumentālā kamermūzika, kora un tautasdziesmu apdares, skaņdarbi koklēm, aranžējumi un instrumentācijas. Jansons par savu pirmo skolotāju kompozīcijā uzskata komponistu Bruno Skulti. 2006.gadā par „Vilkaču mantinieces" instrumentēšanu un pirmatskaņošanu un Ņujorkas latviešu kora ilggadīgo vadīšanu Andrejs Jansons saņēmis PBLA Kultūras Fonda balvu.

Andrejs Jansons 1996. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

 

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu