Izvēlne
EN

Jurijs Vamošs

Horeogrāfs JURIJS VAMOŠS dzimis Budapeštā un pēc mācībām Ungārijas Valsts baletskolā kļuvis par Ungārijas Valsts operas baleta solistu, bet 1972.gadā - par Bavārijas Valsts operas baleta solistu. Kopš tā laika viņa profesionālā karjera veidojusies galvenokārt Eiropas vāciski runājošajās zemēs - Minhenei sekoja baletmeistara darbs Dortmundē, Bonnā un Bāzelē. 13 viņa radošās dzīves gadi cieši saistīti ar DiseldorfasDeutsche Oper am Rhein
Kopš 2001.gada Jurijs Vamošs ir Budapeštas Dejas akadēmijas Goda profesors. 2007.gadā viņam piešķirts Ziemeļreinas-Vestfālenes ordenis par īpašiem nopelniem. 
Jurijs Vamošs ir uzticīgs liela apjoma baletiem, un viņa stāstu centrā vienmēr ir cilvēks. Viņu interesē klasiski sižeti, kuriem horeogrāfs piešķir kādu spilgtu, neraksturīgu vaibstu - „Kopēlija Monmartrā", „Apburtā princese - pēdējā cara meita", „Riekstkodis - Ziemassvētku stāsts". Viņš radījis savas „Pelnrušķītes", „Žizeles", „Romeo un Džuljetas", „Gulbju ezera", „Svētpavasara", „Spartaka" u.c. versijas. Ne mazāk par šo baletu slavenajām partitūrām Juriju Vamošu interesē arī mūsdienu komponistu veikums, un viņam nav sveša arī latviešu mūzika - baletā „Erda" skan Pētera Vaska mūzika. Izdevums Tanzgeschichte des 20.Jahrhunderts in einem Band („Divdesmitā gadsimta dejas vēsture vienā sējumā") nosaucis viņu par vienu no „iespējams, labākajiem mūsdienu horeogrāfijas stāstniekiem".

Mākslinieka mājaslapa:
http://www.youri-vamos.com/index.php

 

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu