Izvēlne
EN

Valsts akadēmiskais koris "Latvija"

Valsts Akadēmiskais koris Latvija 2012. gadā svinēs savu 70. jubileju. Koris ir pieckārtējs Lielās mūzikas balvas laureāts (1998, 2000, 2002, 2009, 2010) un 2003. gada Latvijas Republikas Ministru kabineta balvas laureāts un 2007. gadā Latvijas Kultūras ministrijas gada balvas laureāts.

Kopš 1997. gada kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Māris Sirmais.

Kora repertuārā ir vokāli instrumentālie darbi – oratorijas, kantātes, mesas, rekviēmi, simfonijas, operu koncertuzvedumi.Tā ir mūzika, kas tapusi laikā no agrīnās renesanses līdz mūsdienām. Pēdējos gados koris Latvija radoši sadarbojas ar vadošajiem Singapūras, Izraēlas, Vācijas, Igaunijas, Maskavas, Sanktpēterburgas simfoniskajiem orķestriem, Gustava Mālera kamerorķestri un arī ar izcilajiem diriģentiem Marisu Jansonu, Nēmi Jervi, Mstislavu Rostropoviču, Pāvo Jervi, Kristianu Jervi, Valeriju Gergijevu, Zubinu Mehtu, Vladimiru Fedosejevu, Simonu Jangu, Davidu Zinamnu, Tenu Kaljusti un daudziem citiem.

Koris ir universāls kolektīvs, kurš savu repertuāru nemitīgi papildina ar novatoriskiem skaņdarbiem dažādos žanros sākot ar džeza kompozīcijām (piemēram, Džo Zavinula (Joe Zawinul) darbu atskaņojums Brēmenē 2007. gadā sadarbībā  ar Kristianu Jervi  un viņa vadīto Absolute ansambli) un beidzot ar vokāli-instrumentāliem pasaules pirmatskaņojumiem( 2007. gada septembrī Brēmenes Mūzikas festivālā Valsts Akadēmiskais koris Latvija kopā ar diriģentu Tenu Kaljusti un Brēmenes Simfonisko orķestri piedalījās pasaules pirmatskaņojumā, izpildot Lēras Auerbahas Krievu Rekviēmu.)

Pēdējo gadu nozīmīgākie koncerti un ieraksti:

2011. oktobrī debija ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Minhenē atskaņojot Mālera 8. simfoniju Marisa Jansona vadībā.

2011. gada martā koris debitēja ar Amesterdamas Karalisko Concertgebow orķestri Mālera 8. simfonijas atskaņojumā Marisa Jansona vadībā Amsterdamas Karaliskajā Concergebouw zālē.

2010. gada novembrī trīs debijas koncerti Linkolna centra rīkotajā White Light Festival (Ņujorka), t.sk.kopprojekts ar islandiešu grupas Sigur Ros mūziķiem. Laikraksts The New York Times vairākās recenzijās kora skanējumu raksturojis kā „izsmalcinātu, skaistu un krāšņu”.

2009. gada martā koris Latvija debitē Lucernas Festivālā, jūlijā koris Vācijas lielākajā mūzikas notikumā – Reingavas festivālā - atskaņo R. Ščedrina „Apzīmogoto eņģeli”, Ščedrins nosauc kori par labāko pasaulē. 2010. gada maijā ierakstu kompānija WERGO šo koncertierakstu izdod kompaktdiskā. septembrī koris uzstājās Hamburgas filharmoniķu sezonas atklāšanas koncertā un Berlīnes mūzikas festivālā

2008 gada septembrī kora Latvija debija koncertzālē Finlandia.

Sadarbībā ar Helsinku simfonisko orķestri un diriģentu Džonu  Storgardu (John Storgårds) kora Latvija 11. septembrī koncertzālē Finlandia Helsinkos piedalijās Rodiona Ščedrina koncertoperas Apburtais Ceļotājs (2002) pirmatskaņojumā Skandināvija.
2008 gada februārī koris „Latvija” piedalījās Arvo Pērta darba „Deer’s Cry” pasaules pirmatskaņojumā Īrijā koncertā „Baltijas balsis”. Koncertā tika pirmatskaņoti arī Riharda Dubras „Hail To The Queen of Heaven” un Georga Pelēča darbs „Blood Upon A Rose”.

2007. gadā ar plašu vērienu tika atzīmēts VAK Latvija organizētais 10. Starptautiskais garīgās mūzikas festivāls. Šā festivāla ietvaros īpaši jāatzīmē Leonarda Bernsteina Mesas pirmatskaņojums Latvijā.

Valsts Akadēmiskais koris Latvija ir piedalījies mūzikas ierakstā filmai Parfīms (Das Parfum). 2006. gada septembrī mūzika kinofilmai ir izdota arī EMI Classics kompaktdiskā ar nosaukumu Perfume (Original Soundtrack). Šī skaņu celiņa ierakstā piedalījās arī Berlīnes Filharmoniķi diriģenta Sera Saimona Ratla vadībā. Koris ir piedalījies arī Warner Brothers, Harmonia Mundi ierakstu kompāniju producētajos ierakstos, kā arī neskaitāmos latviešu, vācu u.c. ārvalstu leiblu un izdevniecību mūzikas ierakstos.  

www.koris.lv
 

 

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu