Izvēlne
EN

Baleta simtgade un Gadumijas koncerts: sākas biļešu tirdzniecība uz izrādēm novembrī un decembrī

Sākusies biļešu tirdzniecība uz izrādēm un koncertiem novembrī un decembrī. Latvijas Nacionālā baleta simtgades svinību ietvaros tiks piedāvāta virkne īpašu notikumu – baletu “Serenāde” un “Carmina Burana” pirmizrāde, baletam veltīta filmu programma un spožs Galā koncerts “Latvijas Nacionālajam baletam 100”. Piedāvājumā arī soprāna Tatjanas Trenoginas un pianista Māra Skujas koncertprogramma, bet gada nogalē aicinām ļauties svētku atmosfērai Gadumijas koncertos Operā un baleta “Riekstkodis” izrādēs.

5. novembrī uz skatuves satiksies 20. un 21. gadsimta baleta klasika: pirmizrāde gaidāma leģendārā horeogrāfa Džordža Balančina meistardarbam “Serenāde” ar Pētera Čaikovska mūziku un horeogrāfa Edvarda Kluga baletam “Carmina Burana” ar Karla Orfa mūziku.

Džordžs Balančins uzskatāms par 20. gadsimta ietekmīgāko klasiskā baleta horeogrāfu un neoklasiskā baleta pamatlicēju. Viņa balets "Serenāde" ir viens no dejas vēstures stūrakmeņiem. Tā ir vizuāli poētiska horeogrāfija, kas radīta, izmantojot Pētera Čaikovska Serenādi stīgu orķestrim do mažorā. Tas pirmoreiz izrādīts 1934. gadā Amerikas Baleta skolas audzēkņu izpildījumā Fēliksa Varburga īpašumā Ņujorkas pievārtē. "Serenāde" ir Balančina visbiežāk izpildītais balets, ko dejo gan skolās, gan profesionālās baleta kompānijās visā pasaulē.

Edvarda Kluga laikmetīgās horeogrāfijas pamatā ir vācu komponista Karla Orfa (1895-1982) leģendārā oratorija "Carmina Burana", kas ilustrē likteņa kaprīzēm pakļautos cilvēka dzīves līkločus. Horeogrāfijā galvenais vizuālais elements ir aplis – visvienkāršākais un tajā pašā laikā vispilnīgākais dabas veidojums. Baleta "Carmina Burana" pirmizrāde notika Les Grands Ballets Cannadiens Monreālā 2019. gada oktobrī. Grandiozajā Latvijas Nacionālā baleta iestudējumā piedalīsies arī LNO orķestris, koris un solisti Mārtiņa Ozoliņa muzikālajā vadībā.

Trīs novembra svētdienas operas Jaunajā zālē ciklā "Kino un balets" būs iespēja baudīt jaunu un senāku filmu skates. Ciklu 6. novembrī programmā "Baleta zvaigznājs" sāks Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās Filmu skolas studentu īsfilmas, kuru galvenie varoņi ir kādreizējās Latvijas Nacionālā baleta zvaigznes. Programmu 13. novembrī turpinās seansi “Prīmas” (filmas par Helēnu Tangijevu-Birznieci un Annu Priedi) un “Premjeri” (filmas par Aleksandru Lembergu un Alekseju Avečkinu). 20. novembrī skati noslēgs ar VKKF atbalstu tapušo baleta īsfilmu pirmizrādes, ko veidojuši režisori Katrīna Neiburga, Ineta Sipunova, Ivars Zviedris, Juris Pakalniņš un Uģis Olte - tās apkopotas programmā "Pirms priekškara"

Latvijas Nacionālā baleta simtgades kulminācija notiks 1. decembrī – tas būs spožs Galā koncerts, kurā līdzās Latvijas Nacionālā baleta māksliniekiem uzstāsies ārzemēs strādājoši latviešu baleta solisti – Berlīnes Valsts baleta soliste Evelīna Godunova un Milānas La Scala baleta premjers Timofejs Andrijašenko ar saviem skatuves partneriem. Koncerts trīs daļās atspoguļos mūsu baleta daudzpusīgo repertuāru no klasikas pērlēm līdz mūsdienu latviešu horeogrāfu darbiem.

Novembrī repertuārā pēc ilgāka pārtraukuma atgriezīsies divi iestudējumi. Imanta Kalniņa operas “Spēlēju, dancoju” izrādes būs skatāmas 8., 17. un 19. novembrī. Muzikālā vadītāja Mārtiņa Ozoliņa un režisores Lauras Grozas veidotais iestudējums ieguvis Lielo mūzikas balvu 2019 kategorijā "Gada uzvedums" un sabiedrisko mediju balvu "Kilograms kultūras" kategorijā "Mūzika".

Savukārt 23. novembrī un 2. decembrī atkal būs skatāma Riharda Vāgnera opera “Klīstošais holandietis”. Ar diriģenta Mārtiņa Ozoliņa, režisora Viestura Kairiša, scenogrāfa Reiņa Dzudzilo un kostīmu māksliniece Kristas Dzudzilo veidoto iestudējumu Latvijas Nacionālā opera 2018. gadā sāka savas simtgades svinības. Arī šogad titullomu “Klīstošajā holandietī” dziedās Egils Siliņš.

Jaunajā zālē 9. decembrī uz koncertu aicina Latvijas Nacionālās operas soliste Tatjana Trenogina un pianists Māris Skuja. Viņu kopīgajā programmā skanēs Riharda Štrausa vokālā mūzika.

Gada nogalē no 27. līdz 30. decembrim aicinām uz vienu no skatītāju iemīļotākajiem notikumiem – Gadumijas koncertu Operā, kas atkal dzirkstīs kā šampanietis. Svētku noskaņas skatītājiem radīs arī Pētera Čaikovska baleta “Riekstkodis” izrādes.

Novembra kalendārs un biļetes ŠEIT.

Decembra kalendārs un biļetes ŠEIT.
Ritināt uz augšu