Izvēlne
EN

Māra Ķimele

Režisore MĀRA ĶIMELE jau vairāk nekā piecdesmit gadus Latvijas un ārvalstu teātros rada spilgtus skatuves darbus. Uz psiholoģisko izpēti orientētu teātra izglītību režisore ieguvusi, studējot Maskavas Teātra mākslas institūtā (GITIS), psiholoģiskā teātra meistara Anatolija Efrosa meistardarbnīcā. Lielāko profesionālo uzmanību Māra Ķimele veltījusi diviem Latvijas teātriem – līdz 1989. gadam strādājusi Valmieras Drāmas teātrī, vēlāk būtisku pienesumu devusi ar iestudējumiem Jaunajā Rīgas teātrī. Veidojusi izrādes arī Latvijas Nacionālajā teātrī, Dailes teātrī, neatkarīgajā teātrī Kabata, M. Čehova Rīgas Krievu teātrī, Radioteātrī un citur. Viņas iestudējumu vizuālo valodu paspilgtinājusi radošā sadarbība ar izcilākajiem Latvijas māksliniekiem un scenogrāfiem – Andri Freibergu, Ilmāru Blumbergu, Aiju Zariņu u. c. Džuzepes Verdi Aīda ir režisores vienīgais režijas darbs Latvijas Nacionālajā operā.

Nozīmīgu devumu Latvijas režijas attīstībā devusi ar darbu pedagoģijā. Aktiermeistarību un režiju Latvijas Valsts konservatorijā un Latvijas Kultūras akadēmijā apguvuši daudzi talantīgi latviešu skatuves mākslinieki.

Par radošajiem sasniegumiem māksliniece saņēmusi daudzus apbalvojumus. Trīs reizes viņai piešķirta Spēlmaņu nakts balva kategorijā Labākais režisors – par izrādēm Kaislību spēle un Rutes grāmata JRT (1994), Pazudušais dēls un Tumšie brieži VDT (2002) un Mēnesis uz laukiem JRT (2005). 2003. gadā apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, bet 2020. gadā saņēmusi Spēlmaņu nakts balvu par mūža ieguldījumu.

 

Sezonas iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu