Izvēlne
EN

Andris Nelsons

ANDRIS NELSONS dzimis Rīgā mūziķu ģimenē, beidzis Emīla Dārziņa mūzikas skolu, savu mūziķa karjeru sācis kā trompetists Latvijas Nacionālās operas orķestrī, kā arī ieguvis vairākas balvas dziedāšanā. 2001.gadā viņš pabeidza Latvijas Mūzikas akadēmiju un devās uz Sanktpēterburgu studēt diriģēšanu pie prof.Aleksandra Titova. Šajā laikā Andris Nelsons piedalījās arī Nēmes Jervi un Jormas Panulas meistarklasēs. Andris Nelsons privāti mācījies pie diriģenta Marisa Jansona.

2003./2004.gada sezonā Andris Nelsons kļuva par Latvijas Nacionālās operas galveno diriģentu un ieņēma šo amatu līdz 2007.gada vasarai. Latvijas Nacionālajā operā viņa repertuārā bija Dž.Verdi "Aīda", Dž.Pučīni Madama Butterfly un "Turandota", P.Čaikovska "Pīķa dāma", R.Vāgnera "Valkīra" u.c.

Kopš 2008./2009.gada sezonas Andris Nelsons ir Birmingemas Simfoniskā orķestra muzikālais vadītājs. Pirmā Andra Nelsona sadarbības sezona ar orķestri izrādījās gan radoši, gan komerciāli veiksmīga, tāpēc sākotnēji uz trim gadiem noslēgtais līgums pagarināts vēl uz trim gadiem, un Andris Nelsons būs orķestra muzikālais vadītājs un galvenais diriģents līdz 2014.gadam.

Andris Nelsons diriģējis daudzus slavenus orķestrus: Amsterdamas Concertgebouw orķestri, Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Cīrihes Tonhalles simfonisko orķestri, Berlīnes Radio simfonisko orķestri, Vīnes Radio simfonisko orķestri, Stokholmas Karalisko filharmonisko orķestri, Helsinku, Oslo un BBC filharmoniskos orķestrus, Hanoveres NDR Radio filharmonijas orķestri, Hamburgas NDR simfonisko orķestri, Rietumvācijas (Ķelnes) Radio simfonisko orķestri, Francijas Nacionālo orķestri, Pitsburgas simfonisko orķestri, Losandželosas filharmonisko orķestri, Klīvlendas orķestri, Ziemeļrietumu Vācu filharmonisko orķestri Herfordē (bijis arī tā galvenais diriģents), Zalcburgas Mozarteum orķestri u.c. Latvijā Andris Nelsons diriģējis Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri.

Starp solistiem, ar kuriem strādājis Andris Nelsons, ir Miša Maiskis, Gidons Krēmers, Sāra Čana, Baiba Skride, Hokans Hardenbergers, Olli Mustonens, Sola Gabeta, Albans Gerhards.

Andris Nelsons arī diriģējis slavenos opernamos. 2007.gada janvārī Berlīnes Vācu operā Nelsons debitēja ar Dž.Pučīni "Bohēmas" izrādēm, šajā operteātrī viņš atgriezās 2007.gada jūnijā, lai diriģētu ikgadējo R.Vāgnera izrādi ar izcilo soprānu Deboru Voigtu. 2009.gada maijā Berlīnes Vācu operā viņš diriģēja P.Čaikovska "Jevgeņija Oņegina" izrādes. 2008.gadā Andris Nelsons debitēja Hamburgas Valsts operā un Berlīnes Valsts operā ar "Turandotas" izrādēm, kā arī Vīnes Valsts operā ar "Pīķa dāmas" izrādēm. 2009.gadā Vīnes Valsts operā diriģents atgriezās ar Dž.Pučīni "Tosku" un Madama Butterfly.

2009.gada oktobrī Andris Nelsons debitēja Ņujorkas Metropolitēna opernamā, diriģējot operu "Turandota", un Londonas karaliskajā Koventgārdena operā, diriģējot operu "Bohēma".

2009.gada augustā Nelsons debitēja prestižajā Zalcburgas festivālā, stājoties pie orķestra Camerata Salzburg diriģenta pults. 2010.gada vasarā gaidāma Andra Nelsona debija Baireitas festivālā, iestudējot R.Vāgnera operu "Loengrīns".

Pēdējos gados izdoti vairāki Andra Nelsona ieraksti. 2006.gada beigās albumā izdoti divi Dmitrija Šostakoviča vijoļkoncerti, ierakstīti kopā ar Andri Nelsonu, Bavārijas radio simfonisko orķestri un vijolnieci Arabellu Šteinbaheri. 2008.gadā izdots albums Souvenir Russe, kur Pētera Čaikovska romantisko mūziku atskaņo latviešu vijolniece Baiba Skride kopā ar Birmingemas orķestri Nelsona vadībā. 2009.gadā klajā nācis vijolnieces Arabellas Šteinbaheres, Ķelnes simfoniskā orķestra un Nelsona ierakstīts Albana Berga un Ludviga van Bēthovena vijoļkoncertu albums. 2009.gadā izdots Birmingemas orķestra un Andra Nelsona ierakstīts Pētera Čaikovska mūzikas albums, kurā iekļauta uvertīra "Hamlets" un Pētera Čaikovska Piektā simfonija. Pēc tam klajā nācis arī Andra Nelsona un Birmingemas orķestra atskaņotas Riharda Štrausa mūzikas albums, kurā iekļauta svīta no operas "Rožu kavalieris" un simfoniskā poēma "Varoņa dzīve".

2001.gadā Andris Nelsons saņēma Latvijas Lielo mūzikas balvu par izciliem sasniegumiem mūzikā. Savukārt 2009.gadā Andrim Nelsonam par izciliem sasniegumiem atskaņotājmākslā un nopelniem Latvijas valsts tēla veidošanā piešķirts Latvijas valdības augstākais apbalvojums - Ministru kabineta balva.

www.andrisnelsons.com

Foto: Marco Borggreve

 

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu