Izvēlne
EN

Frederika Eštona baleta “Veltīgā uzmanība” pirmizrāde 10. novembrī

Latvijas Nacionālais balets 10. novembrī aicina uz sezonas pirmo jauniestudējumu – krāšņo un dzīvespriecīgo baletu “Veltīgā uzmanība” ar Frederika Eštona horeogrāfiju un Luija Žozefa Ferdinanda Herolda mūzikas partitūru Džona Lenčberija aranžijā. Rīgā baletu iestudē Žans Kristofs Lesāžs, jauniestudējuma mākslinieciskā uzraudzība ir šī baleta tiesību turētāja Žana Pjēra Gaskē pārziņā. Uzveduma muzikālais vadītājs ir Farhads Stade.

Atraitne Simone vēlas savu vienīgo meitu Līzi izprecināt turīga zemes īpašnieka dēlam Alēnam, taču meitene mīl jauno zemnieku Kolā. Lai arī Simone dara visu, lai nepieļautu viņas meitas un Kolā attiecības, tomēr mīlētāji pārvar šķēršļus, un Simonei nākas samierināties ar meitas izvēli.  Līzes lomu jauniestudējumā atveidos Jūlija Brauere, Sabīne Strokša, Elza Leimane, Jolanta Lubēja un Annija Kopštāle, Kolā lomu dejos Filips Fedulovs, Dariuss Florians Katana, Viktors Seiko, Eidens Viljams Konefrijs un Kārlis Cīrulis. Atraitnes Simones lomu jau kopš šī baleta pirmsākumiem dejo vīrieši, un Latvijas Nacionālā baleta versijā šo tēlu interpretēs Antons Freimans un Andris Pudāns. Alēna lomu atveidos Aleksandrs Osadčijs un Fabio Sonconji.

“Veltīgā uzmanība” ir izcils komiskā baleta paraugs, kas ieņem nozīmīgu vietu baleta repertuārā visā pasaulē. (Šī baleta oriģinālais nosaukums ir “La Fille mal gardée” jeb burtiskā tulkojumā “Slikti pieskatīta meita”.) Tā pirmsākumi meklējami 1789. gadā, kad horeogrāfs Žans Dobervals Bordo Lielajā teātrī radīja tā pirmo versiju, kuras iedvesmas avots bija mākslinieka Pjēra Antuāna Boduēna darbnīcā tapusī guaša “Mātes strostētā zemniece”. Žana Dobervala sacerētais baleta librets izrādījās tik dzīvotspējīgs, ka citi iestudētāji to turpinājuši izmantot, mainot nosaukumu, horeogrāfiju un muzikālo partitūru. Izcilais britu horeogrāfs sers Frederiks Eštons (1904-1988) savu versiju baletam “Veltīgā uzmanība” radīja 1960. gadā Londonas Karaliskajā baletā. Viņa veidotais iestudējums ar Osberta Lankastera scenogrāfiju un kostīmiem joprojām tiek plaši iestudēts visā pasaulē un šobrīd tiek uzskatīts par šī baleta kanonisko versiju.   

“1922. gadā “Veltīgā uzmanība” ar Pētera Hertela mūziku un Nikolaja Sergejeva bija atskaites punkts, ar ko sākās Latvijas Nacionālā baleta vēsture. Tagad varam būt lepni, ka šogad mūsu publiku varēsim iepazīstināt ar leģendārā horeogrāfa Frederika Eštona iestudējumu – košu un humora pilnu baletu visai ģimenei,” saka Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis.

Biļetes uz baletu “Veltīgā uzmanība” var iegādāties Latvijas Nacionālās operas kasē un internetā.

Nākamās izrādes šosezon notiks 11. novembrī, 1. un 20. decembrī, 2. martā, 26. aprīlī, 11.maijā un 9. jūnijā.

Sarunas pirms pirmizrādēm par baletu “Veltīgā uzmanība” notiks 6.  novembrī Jaunajā zālē.

 

 
Ritināt uz augšu