Izvēlne
ENRU

Modests Pitrens

MODESTS PITRENS ir  ir viens no starptautiski pazīstamākajiem lietuviešu diriģentiem. Modests Pitrens ir Lietuvas Nacionālā Simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. No 2018./2019. gada sezonas arī Sanktgallenes teātra un tā simfoniskā orķestra galvenais diriģents. Bijis Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents no 2009. līdz 2013. gadam.  Bijis Kauņas Simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un Lietuvas Nacionālā operas un baleta teātra diriģents. Sadarbojies ar Latvijas, Lietuvas, Polijas u.c. nacionālajiem simfoniskajiem orķestriem. Diriģējis operas un baleta izrādes Lielajā teātrī Maskavā, Polijas Nacionālajā operā, Ķelnes operā, Vācu operā pie Reinas, Štutgartes Valsts operā un citviet.

Viņš mācījies slavenajā Zalcburgas mūzikas un vizuālo mākslu skolā Mozarteum, ko 1996.gadā ar izcilību absolvēja kora un operas diriģēšanas specialitātēs prof.V.Hāgena-Grolla un K.Kampera vadībā.
 
Modests Pitrens divreiz absolvējis Lietuvas Mūzikas akadēmiju: 1997.gadā kora diriģēšanas specialitātē un 2003.gadā simfoniskā orķestra un operas diriģēšanas specialitātē pie prof.J.Domarka. No 2002.līdz 2004.gadam viņš turpināja maģistrantūras studijas Lietuvas Mūzikas akadēmijā. Modests Pitrens piedalījies semināros un meistarkursos pie slaveniem diriģentiem, tostarp pie E.P.Salonena, J.Panulas un H.Rillinga.
 
2003.gadā Modests Pitrens ieguva 1.vietu, zelta medaļu un Silēzijas Filharmoniskā orķestra speciālbalvu 7.Starptautiskajā Gžegoža Fitelberga diriģentu konkursā Katovicē, Polijā, kas pavēra viņam iespēju kļūt par viesdiriģentu pie vairāku vadošo Polijas orķestru diriģenta pults.
 
Kopš 2003.gada viņš ir pasniedzējs Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas Diriģēšanas nodaļā.
 
Pēdējos gados Modests Pitrens iestudējis daudzas G.Mālera, P.Čaikovska, R.Štrausa, V.Ļutoslavska, S.Prokofjeva, A.Šnitkes u.c. komponistu programmas un vadījis koncertus ar Lietuvas Nacionālo simfonisko orķestri, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Krasnojarskas Valsts simfonisko orķestri, Lietuvas Kamerorķestri un Lietuvas Valsts orķestri. Viņš bijis daudzu projektu viesdiriģents Vācijā ar Nordreinas-Vestfālenes Jauniešu simfonisko un kamerorķestri. Ar šiem orķestriem kopā viņš viesojies arī daudzās Eiropas valstīs, ASV un Ķīnā.
 
Modests Pitrens aktīvi darbojas arī opermūzikas jomā. Viņa repertuārā ir tādas operas kā Ž.Bizē „Karmena", G.Doniceti „Mīlas dzēriens", R.Portmanes „Mazais princis", P.Etveša „Mīlestība un citi dēmoni", R.Štrausa „Salome", R.Vāgnera „Klīstošais holandietis" un „Valkīra", Ž.Masnē „Verters", P.Čaikovska „Pīķa dāma", Dž.Verdi „Aīda", kā arī Dž.Verdi Rekviēms un baleti „Sarkanā Žizele", M.Teodoroakis „Grieķis Zorba" u.c.
 
Modests Pitrens sadarbojas ar daudziem slaveniem solistiem, starp kuriem ir dziedātāji Mati Salminens, Jāko Rihanens, Aleksandrs Antoņenko, Virgilijs Noreika, Egils Siliņš, Ains Angers, Violeta Urmana, Inga Kalna, Asmika Grigorjana, Kristīne Opolais, Pritija Jende, vijolnieki Tatjana Grindenko, Baiba Skride un Pāvels Bermans, čellisti Dāvids Gerings un Aleksandrs Kņazevs, pianisti Mūza Rubackīte, Antons Ļahovskis, Pīters Donahjū un Petrs Geņušs, obojists Frančesko di Roza u.c.
 
Modesta Pitrena vadībā tapuši vairāk nekā desmit kora un orķestra mūzikas CD ieskaņojumu.
 
2009.gada maijā Modests Pitrens tika uzaicināts diriģēt pasaulslavenās lietuviešu dziedones Violetas Urmanas solokoncertu Lietuvas Nacionālās filharmonijas zālē.
 
2010.gada pavasarī un vasarā Modests Pitrens ir Dž.Pučīni „Triptiha" jauniestudējuma muzikālais vadītājs Latvijas Nacionālajā operā, kā arī horeogrāfu Kšištofa Pastora, Eda Vubes, Emīla Vesolovska un Džordža Balančina baleta vakara „Dejosim Bahu" muzikālais vadītājs Polijas Nacionālajā operā.
 
2010./2011.gada sezonā Modests Pitrens debitēja kā muzikālais vadītājs V.A.Mocarta operas „Burvju flauta" jauniestudējumā Ķelnes Operā, Dž.Pučīni „Triptiha" atjaunojumā Diseldorfas Deutsche Oper am Rhein un Dž.Rosīni operas „Seviļas bārddzinis" jauniestudējumā Latvijas Nacionālajā operā.

 

Tuvākās izrādes

8. septembris, 19:00 Madama Butterfly Diriģents

 

Sezonas iestudējumi

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu