Neparastā sadarbībā starp Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās Filmu skolas studentiem, Latvijas Nacionālo operu un Rīgas Baleta skolu tapusi dokumentālu īsfilmu programma par pieciem Latvijas baleta māksliniekiem, kas veltījuši savu mūžu baleta mākslas izkopšanai. Autoriem tika piešķirta pilnīga radošā brīvība, kopā ar filmu varoņiem meklējot svaigus un inovatīvus kinovalodas līdzekļus oriģinālu un jūtīgu portretfilmu radīšanā.
Programmā:
Mūžs baletam
Režisors Roberts Vanags, 14 min
Ludmila Turajeva-Šteinmane jau no astoņu gadu vecuma savu dzīvi veltījusi baletam. Skatītājs tiek retrospektīvi izvests cauri Ludmilas dzīvei, atklājot gaitas baleta skolā, agrīno slavas mirkli horeogrāfijas skolu skatē Maskavā, kā arī detaļas par karjeru operas teātrī un atmiņas par trīsdesmit pedagoģijā pavadītajiem gadiem.
Stikla kalnā
Režisors Edgars Kaupers, 10 min.
Filma portretē Latvijas baleta dīvu Ināru Ginteri, iepazīstinot ar Ināras personību, atmiņām un attiecībām ar skaisto, cēlo un nesaudzīgo dzīvi baleta puantēs.
Dragonis
Režisore Elza Zorgevica,11 min.
Baleta zvaigzne Ausma Dragone ielaiž savā dzīvoklī jaunus kino studentus un atver viņiem savu fotogrāfiju lādi, kas vizualizē Ausmas atmiņas par visu viņas profesionālo dzīvi. Dejotāja atminas, kā pasniedzēja Helēna Tangijeva-Birzniece viņu no dauzoņas pārvērtusi par graciozu balerīnu, un lepojas, ka amata prasmes tagad turpina viņas audzēkņi.
Valērijs ir mūžīgs
Režisors Reinis Ūbelis, 27 min.
Režisors Reinis Ūbelis, veidojot Valērija Vikanova portretfilmu, nodod vadības grožus baletdejotāja rokās. Kopīgi viņi uzsāk darbu pie mākslas īsfilmas, kurā vienīgo lomu spēlē pats Valērijs. Skatītājam tiek sniegta iespēja ieskatīties un ar baletdejotāju iepazīties gan uz filmēšanas laukuma, gan tumšā montāžas studijā, gan maģiskā īsfilmas pasaulē, kurā Valērijs, lai arī cik viņš to nevēlētos atzīt, nespēj nespēlēt pats sevi. Dažādās vides mijas savā starpā, darbam pie īsfilmas montāžas ejot hronoloģiski uz priekšu. Savstarpējās sarunās tiek dokumentēta liecība par aizgājušo laiku Latvijas baletā; par vecāka mākslinieka, kura karjeras augstākais punkts jau ilgu laiku kā pagājis, iekšējo pasauli un skatījumu uz sevi; un par pašu Valēriju Vikanovu – Sibīrijā dzimušu baleta solistu ar vairāk nekā 20 gadu ilgu karjeru uz Latvijas operas skatuves. Noslēgumā tiek demonstrēts Valērija režisētais “pašportrets” – īsfilma.
Pērlītes lomā Maruta Dinga
Režisore Betija Zvejniece, 8 min.
Maruta Grosberga (Dinga) lielu daļu savas dzīves strādājusi Latvijas Nacionālās operas trupā. Pēc baletdejotājas karjeras pievērsusies glezniecībai. Kaislība pret baletu atspoguļojas arī viņas gleznās. Filma poētiski akcentē abu šo pasauļu simbiozi mākslinieces dzīvē – gleznojot Maruta joprojām izdzīvo baletu un pagājušo laiku, tādējādi saglabājot ar to saikni.
Kā man neizdevās aprakstīt Intu Teikmani
Režisors Edvards Mikāls, 14 min.
Šī filma ir iepazīšanās ar baletdejotāju Intu Teikmani un viņas karjeru. Tas ir stāsts par brīnumskaistu mūžu baleta pasaulē, kura ne vienmēr ir tikai skaista. Reizē tas ir arī stāsts par to, cik sarežģīti dokumentālajai filmai ir līdzināties pat vienam mirklim, kas pavadīts ar Intu Teikmani.
Sadarbības partneris
Atsauksmes
Galina Zavadska
Спасибо организаторам этого замечательного вечера! Студенты документалисты просто молодцы, очень способные и позитивно настроенные молодые люди, дальнейших им успехов! Герои их фильмов светлые и талантливые люди! Всем здоровья и долгих лет жизни! Еще раз СПАСИБО!
Pievienot atsauksmi